Jdi na obsah Jdi na menu
 


žerte!!!

13. 12. 2007


Papánícko

Kj

Snídane

Cottage sýr - tuňák + 2 Racio toasty


600

Svacina

5 Kousků vánočního cukroví

1700

Obed

Dušená zelenina (lusky, mrkev, červené zelí) + Přírodní kuřecí maso

1000

Svacina

Jablko

400

Vecere

2 Racio Toasty + cottage sýr (20g)

+ Kuřecí šunka (10g),


600

Celkem: 4300 kj/1023 kcal

5 kousků vánočního cukroví :-) = svačina

1700
Anorektičky trpí

Poruchy příjmu potravy někdy bývají považovány za rozmar bohatých a rozmazlených. Mají nádech tajemných, nesrozumitelných a velmi vzácných chorob. Málokdy se s nimi veřejnost setkává z pohledu těch, kteří jsou nemocní.

Jen zřídka je veřejnost konfrontována s prožíváním dívek, s jejich často nesnesitelným utrpením i vnitřním bojem.

Jde o nemoci vážné svými příčinami i následky, a co je alarmující, neustále jich přibývá a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend mohl změnit.

Psychologický výzkum má své limity, které jsou větší, pokud si klademe za cíl zkoumat faktory, které hrají svou roli v počátcích onemocnění a jsou důležité z pohledu pacienta.

Zajímavé možnosti se pro podobné výzkumy otevřely s rozšířením internetu, a především s nárůstem počtu uživatelů nejrůznějších diskusních fór a serverů, na které je možné umístit vlastní životní příběh.

Takové příspěvky lze s úspěchem podrobit analýze a dojít k pozoruhodným závěrům ohledně vnitřního světa pacientů.

Závislost jako každá jiná
Je to nemoc, kterou postižení nejčastěji přirovnávají ke "kolotoči" nebo k "bludnému kruhu". A těmi nejčastěji vyjadřovanými emocemi bývají smutek a bezmoc.

Choroba jako by "zajela do vlastních kolejí" a "fungovala" nezávisle na vůli těch, kterých se zmocnila. Lze také říci, že dívky trpí určitou formou závislosti. Místo drog používají potravu jako omamný prostředek tím, že ji přijímají v nadměrném nebo nedostatečném množství.

"Chci ven z toho kruhu, je to šílená závislost, kde brát sílu, točí se mi hlava, jsem unavená sama sebou, nahá stojím hodiny před zrcadlem a povídám si se svým tělem, směju se a tečou mi slzy..."

Počátek choroby bývá doprovázen rozdílně dlouhým obdobím, kdy mají pacienti pocit, že mohou kdykoliv s redukcí hmotnosti skončit. Brzy však ztrácejí nad svým chováním kontrolu, což často dokazují opakující se pokusy přestat.

"Nevím, kdy se to stalo, nevím, kdy jsem si poprvé uvědomila, že jsem nemocná, nevím. Každým dnem si do deníčku nakreslím tlustou čáru a říkám si, začnu znovu, od zítra s tím skončím, není to problém, dokážu to... A pár minut poté do sebe vpravím neskutečné hory jídla a začínám znova."

I bulimické záchvaty bývají mimo kontrolu dívek. Může jim předcházet kratší či delší období omezení potravy, někdy až charakteru anorexie.

Dívky pak zjišťují, že zvracení funguje: díky němu mohou najednou jíst všechno, co si do té doby zakazovaly, zvracení jim pomáhá řešit do té doby nesnesitelné výčitky z jídla.

Některé dívky naznačují, že záchvat může nahrazovat jiné pocity, jako by umožňoval něco prožívat.

"... je to jako droga, je to krásnej pocit, když do sebe rychle cpu všechny dobroučký zakázaný jídla... miluju máslo, s houskou a nugetou, bílý pečivo, hodně másla, šunka, tvrdej sýr, kakao, buchta, sušenky, párky, špagety s tunou kečupu."

"...a zamykám se na záchodě a nestačim zaslzenýma očima sledovat jak se to tam hromadí..."

Anorexii miluji víc než sebe
Pacienti vnímají svou nemoc často jako děsivou, proklatou, zákeřnou. Označují ji jako blok v hlavě či blud. Řada dívek však má ke své nemoci v podstatě pozitivní vztah.

"... asi si budete říkat, že jsem blázen, ale já chci mít anorexii. A strašně moc!!!... Líbí se mi ty vychrtlý modelky..."

Výzkumy dokládají, že poruchy příjmu potravy často vznikají u dívek, které trpí pocity méněcennosti a mají komplikovaný vztah k sobě. Tyto osobnostní rysy se mohou podílet na jednom z často se vyskytujících motivů pro hubnutí. Tím je touha dosáhnout něčeho právě prostřednictvím hubnutí.

"... chci bejt jako ty modelky, éterická víla, co spíš než chodí, se vznáší ... mám z ní hrozný komplexy ... nejsem přes ty svý komplexy schopna se bavit ..."

V ničem nejsem tak dobrá
Dívky bývají přesvědčené, že nejsou dost dobré, jsou extrémně závislé na hodnocení okolí. Lze říci, že jde často o děti, které před propuknutím nemoci splňovaly představy rodičů o ideálním dítěti - přizpůsobivé, zodpovědné, hodné.

Ne náhodou se poruchy příjmu potravy vyskytují nejčastěji v období adolescence, tedy v období náročném na změny, na přijetí vlastní identity, role ve společnosti, vlastní sexuality.

Život pacientek bývá v tomto období ovládán pocity fatální bezmoci a pocity, že dělají něco špatně. V souvislosti se svou nemocí potom často touží něčím se vymykat, být výjimečné, touží po dokonalosti, po dokazování si pevné vůle.

"Mám dojem, že bez týhle nemoci fakt nemůžu žít! Vždyť co by ze mě pak bylo? Jen obyčejná Monika, který si nikdo ani nevšimne! ... Nikdy jsem v ničem nebyla tak dobrá jako v tomhle!!!"

S poruchami příjmu potravy se pojí vysoký výskyt sebevražedného jednání. Dívky někdy v sebevraždě vidí jediné východisko z jinak bezvýchodné situace, jindy přiznávají, že se chtějí zabít kvůli své postavě, kvůli tomu, kolik toho snědly, že přibraly.

Kde hledat příčiny?
Součástí klinického obrazu nemoci je ve většině případů touha zhubnout. Dívky si často přejí zhubnout kvůli příteli, svou roli hrají kamarádky, sestry či spolužačky, se kterými se porovnávají.

Za rozvinutím nemoci však může stát také frustrace některé z důležitých potřeb. Dívky uvádějí, že vlastně toužily nebo touží po lásce, po lítosti, po pohlazení, po pozornosti, které se jim nedostávalo nebo nedostává.

"Chtěla jsem být tou nejlepší dcerou pod sluncem ... a čekala jsem za to jen trošku pozornosti ... možná také kousek pohlazení. Tolik jsem čekala, tolik jsem toužila, ale nepřicházelo to a nepřicházelo."

Rodinné problémy, často konkrétně vztah k matce, bývají uváděnou příčinou problémů. Matka vypadá tak, jak dcera nikdy vypadat nechce, nebo naopak neustále drží diety a dcera ji začne napodobovat.

"Trpím poruchou příjmu potravy, ale co hůř - mně se to LÍBÍ!!!! Vždy, když se dívám na svou matku, která není zrovna nejštíhlejší, říkám si, že nikdy nechci vypadat jako ona -TO RADŠI ANOREKTIČKA!!!"

Matky pacientek bývají perfekcionistické, mají na své dcery vysoké nároky, máloco ocení. Rodiny pacientek bývají nadměrně ochraňující, bez dostatečné schopnosti vyjadřovat emoce. Právě takové rodinné zázemí se pak stává podhoubím pro pocity méněcennosti i rozvinutí nemoci.

Pacientky také často vykazují známky strachu z dospívání, z odchodu z rodiny. Dcery bývají silně fixovány na své rodiče, touží se osamostatnit, ale z nějakého důvodu jim to nejde.

Patologické chování v souvislosti s jídlem se zde rozvíjí z potřeby mít nějakou oblast života, kterou mohou ovládat. Poruchou příjmu potravy se lze také mstít (nejčastěji rodičům). Důležitým se pak pro dívky stává neustoupit, neprojevit se jako slaboch, být hrdá před ostatními i před sebou.

"... je to prostě pomsta. Puberta se mnou cloumá, rodiče mě štvou a není přece nic lepšího, než abych udělala to, o co se doma nejvíc hádáme ... pořád mi říkají, ať přestanu, že mají o mě strach, máma je psychicky v háji ..."

Konečně nelze opomenout důležitost módních trendů, vlivu reklamy a propagace štíhlých těl v médiích. Dívky uvádějí inspiraci modelkami, herečkami, říkají, že cítí velmi silný tlak společnosti.

"Dívám se na sebe do zrcadla. Klára je tlustá, slyším posměch ostatních. Pořád a pořád, neodchází to. Ticho - křičím - prosím, buďte zticha! Lehám si na postel a zavírám oči. Nechci se tam vrátit. Nechci se vrátit do společnosti, která trpí nadváhovým rasismem. Musíš zhubnout! Štíhlá, nebo mrtvá? Jak se rozhodneš, Kláro? ..."Spice Girls? Reklama na anorexii

Spice Girls byly idoly teenagerů v devadesátých letech. Nyní zaujmou některé členky zejména nezdravou štíhlostí.

Zatímco dosud byla Victoria Beckhamová za své vyzáblé tělo pod neustálou palbou kritiky, vedle Geri Halliwellové je teď úplná tlusťoška. Ginger Spice totiž zhubla na neuvěřitelných 45 kilogramů. A svou svalnatou superštíhlou postavu vystavuje na odiv všude. Také v novém videoklipu Headlines skupiny Spice Girls.

28. 11. 2007 17:57

Geri v minulosti přiznala, že trpí bulimií. Její váha značně kolísala a nejstarší ze „Spajsek" připomínala jeden čas kuličku. To je ale dávno pryč a matka jeden a půlleté Bluebell Madonny na sobě tvrdě dře. Cvičí několikrát týdně, drží speciální dietu, věnuje se meditacím a józe. Její tělo je samá šlacha a sval. A když stojí na váze, dosahuje ručička sotva k číslu 45.

„Nemluvilo se o ničem jiném, jen jak Geri vyzábla. Victoria Beckhamová je stále kritizovaná kvůli své váze, ale vedle Geri vypadá skutečně plnoštíhle. Když si vzpomeneme na její minulost plnou problémů s jídlem, velký úbytek na váze nepřekvapí. Dosud se zdálo, že je spokojená se svou plnější postavou a že si ji spokojeně udržuje, ale najednou zřejmě sklouzává ke svému zlozvyku, kdy tvrdě dře a drží extrémní dietu. Je jisté, že se cítí být stresovaná, aby vypadala co nejlépe vedle Victorie, ale zdá se, že zašla příliš daleko,“ řekl magazínu Star jeden z přátel Halliwellové.

Geri teď prý týdně uběhne deset mil, nejí po šesté a koupe se v ledové vodě.


Míša Dolinová propadla anorexii!

Michaela Dolinová je se svou nízkou váhou spokojená.

Michaela Dolinová je se svou nízkou váhou spokojená.

Pátek 7.12. 2007, 15:30

Moderátorka a herečka Michaela Dolinová (43) začala před několika měsíci hubnout se svým manželem. Dostala se na váhu 53 kilo a tak se jí to zalíbilo, že v hubnutí stále pokračuje.

„Ze své momentální váhy 53 kilo jsem úplně nadšená. Do Vánoc chci ještě pár kilo shodit," řekla Super.cz moderátorka Snídaně s Novou. „Začala jsem hubnout s manželem, který sice zhubl dvacet kilo, ale deset už má zase nahoře. To já se držím a jím minimálně. Ale dnes jsem měla takový hlad, až mi kručelo v břiše. Vlítla jsem do lahůdkářství a koupila si kofolu," směje se Míša. „Sladké pití mi vždy dodá energii a zažene hlad," vysvětlila Dolinová.

Michaela, která v seriálu Ordinace v růžové zahradě hraje sestřičku, by už měla s dietou přestat. Propadlé tváře a vystouplé klíční kosti nevypadají moc hezky. „Největší problém byl s oblečením. Skoro polovinu šatníku jsem musela obměnit. Na druhou stranu, která ženská ráda nenakupuje nové oblečení," míní herečka, která má neuvěřitelnou velikost 34!

Není tomu tak dlouho, kdy ve světě některé módní značky přestaly oblečení této velikosti vyrábět, protože nositelky by byly na hranici anorexie. (mr)


Emocional anorexia


Kresba Anorexia


My Eat


Be Thin


FAT


Girl


Weigh


Koláž


Anorexia


12.12.2007

Jídelníček


Papánícko

Kj

Snídane

2 Racio Toasty + Tuňák ve vlastní šťávě (20g)


500

Svacina

Musli tycinka FLY

350

Obed

Brambor a pečená ryba - cca 150g celá porce

500

Svacina

Jablko

400

Vecere

2 Racio Toasty + cottage sýr (20g)

+ Kuřecí šunka (10g), Tuňák (10g)


800

Celkem: 2550 kj/607 kcal

Sladkosti ajn.

6 kousků vánočního cukroví :-)

2000

Celkem po souctu: 4550 kj/ 1083 kcal


11.12.2007

Jídelák


Papánícko

Kj

Snídane

Káva, 2 Racio Toasty + cottage sýr (20g)


600

Svacina

Meruňková přesnídávka

300

Obed

Dušená zelenina (300g) - Mrkev, hrášek, kukuřice, rýže, lusky, zelí

500

Svacina

Jogurt Joplit, jablko

500

Vecere

2 Racio Toasty + cottage sýr (20g)

+ Kuřecí šunka (10g)


600

Celkem: 2000 kj/476 kcal

Sladkosti ajn.

 

 

Celkem po souctu: 10.12.2007

Jídelák


Papánícko

Kj

Snídane

Káva, 2 Racio Toasty + cottage sýr (20g)

+ Mozzarela sýr (20g)


900

Svacina

Jogurt Joplit

250

Obed

Dušená zelenina (300g) - Mrkev, hrášek, kukuřice, rýže, lusky, zelí

500

Svacina

Mandarinka (50g)

100

Vecere

2 Racio Toasty + cottage sýr (20g)

+ Mozzarela sýr (20g)


700

Celkem: 2450 kj/583 kcal

Sladkosti ajn.

 

 

Celkem po souctu: 


Emařka 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Pressure : Blood require plan

(AMotRogweevete, 8. 10. 2018 6:56)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-100mg/

Sagacity Blood Demands Readings

(ALiereeWoock, 29. 7. 2018 11:30)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-acheter/